Jansson-hemmet – Stöd och säkerhet dygnet runt

 

Vid Jansson-hemmet får du möjlighet till självständigt boende då du inte längre är i behov av sjukvård men behöver stöd och handledning dygnet runt. Du har en egen lägenhet med wc och dusch, sovrum och ett kombinerat litet kök och vardagsrum. I våra gemensamma utrymmena kan du tillbringa tid med andra kunder eller träna vardagliga kunskaper i en grupp.

 

Personalen hjälper, stöder, leder och uppmuntrar dig i vardagens sysslor utgående från dina egna behoven, som matlagning, klädskötsel, läkemedelsbehandling och skötsel av andra saker.

 

Vid Jansson-hemmet arbetar en ansvarig handledare med chefsuppgifter och sex handledare i två skifts.

Vad Jansson-hemmet erbjuder dig:

 

  • individuellt stöd dygnet runt
  • en personlig plan för boendet
  • en egen hemtrevlig och mysig bostad

 

 

Vi är också med i Kaikukortet.

KONTAKTUPPGIFTER

Ansvarig handledare med chefsuppgifter

Helena Mäki-Maunus

 

045 7870 8981

helena.maki-maunus@pspy.fi

Handledare

Marika Aaltonen

marika.aaltonen@pspy.fi

 

Reijo Cederlöf

reijo.cederlof@pspy.fi 

 

Hanna-Maria Hjärpe

hanna-maria.hjarpe@pspy.fi

 

Rami Laaksonen

rami.laaksonen@pspy.fi

 

Milla Laine

milla.laine@pspy.fi

 

Anna-Riikka Lang

anna-riikka.lang@pspy.fi

 

Sami Puolakka

sami.puolakka@pspy.fi

 

Servicechef (serviceboende)

Tiina Perälä

050 356 2937

tiina.perala@pspy.fi

Jansson-hemmet

Timmermansgatan 11

65100 VASA

 

050 408 2980

jansson-koti@pspy.fi